Bet kokio pastato statybos – tai gyvenamasis namas ar komercinės paskirties pastatas – reikalauja tam tikrų biurokratinių veiksmų. Tačiau yra nesudėtingų statinių kategorija, kurios statymo darbai nėra apibrėžti griežtomis institucijų nurodytomis taisyklėmis. Lauko terasa yra vienas iš tų statinių, priklausančių šiai nesudėtingų statinių kategorijai.

Terasa – itin geidžiamas sodo ar gyvenamojo namo sklypo elementas. Nors tai tik nedidelė išorinė konstrukcija, dažniausiai statoma greta namo korpuso, dėl jos statybų teisinių niuansų dažnai žmonėms kyla įvairių klausimų. Dažniausiai pasitaikantys žmonių, norinčių pasistatyti lauko terasą, klausimai yra: ar terasos statybai reikalingas institucijų leidimas ir projektas, ar reikia gauti raštišką leidimą iš kaimynų, kokie kiti svarbūs reikalavimai, statant lauko terasą ir kiti panašūs su lauko terasos statybomis susiję klausimai. Norint išvengti nemalonių staigmenų, susijusių su statybų procesu, pravartu pasidomėti visais šiais klausimais iš anksto, kad vėliau netektų susidurti su nemalonumais.

Terasa Statybos leidimas | terasustatyba.lt

Kokių leidimų reikia lauko terasos statybai?

Dažniausiai žmonės prie savo gyvenamųjų namų ar sodo namelių įsirengia nedideles atviro tipo terasas, kurioms, pagal Lietuvos Statybos inspekciją, atskiro projekto rengti ir leidimo statyboms gauti nereikia. Svarbu, kad toks nesudėtingas statinys neviršytų 100 kvd. metrų ploto. Kitu atveju, reikės statybas leidžiančio dokumento, kurį išduoda Statybų inspekcija.

Yra tam tikrų išimčių kai kuriose Lietuvos vietovėse. Žemiau išvardytose vietovėse galioja kita terasų statymo tvarka. Šios vietos yra:

  • kultūros paveldo objekto teritorijos,
  • kultūros paveldo objekto apsaugos zonos,
  • kultūros paveldo vietovės,
  • kurortai,
  • Kuršių nerija,
  • magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.

Jei lauko terasa yra prijungiama prie namo (vadinasi, turi tuos pačius pamatus ir tą pačią stogo konstrukciją) – ji yra laikoma namo dalimi. Kai žmonės nusprendžia kiek vėliau įsirengti lauko terasą prie namo, tokiu atveju tai traktuojama kaip pastato rekonstrukcija. O šiai procedūrai gauti Statybų inspekcijos leidimo nereikia, nebent tai kitokia pastato kategorija (nei, pavyzdžiui, gyvenamasis namas) arba statinys yra anksčiau išvardytoje teritorijoje su išimtimis.

Kokie reikalavimai, statant lauko terasas?

Atsižvelgiant į Statybos inspekcijos nurodytas lauko terasų statybos rekomendacijas ir nurodymus, statant nesudėtingos konstrukcijos statinį, būtina laikytis teisės aktais numatytų atstumų nuo kaimynų sklypų. Jei statinys yra be stogo ir, paprastai tariant, yra aikštelė (plokščias inžinerinis statinys), tuomet 1 metro atstumas nuo kaimynų yra optimalus. Jei vis tik norite tokio tipo terasą (aikštelę be stogo) statyti arčiau – jums reikės pasirūpinti raštiškais kaimynų sutikimais.

Jei lauko terasa yra statoma su stogu, teisės aktai nurodo laikytis ne mažesnio kaip 3 metrų atstumo iki kito savininko sklypo ribos. Mažesniu atstumu galite statyti lauko terasas, kurių stogas nesiekia 3 metrų. Arčiau ribos gali būti įrengta terasa, kurios stogo aukštis mažesnis nei 3 metrai.

Kaimynų raštiško leidimo reikia ir tuo atveju, jei esate sklypo, kuriame norite statyti lauko terasą, bendrasavininkai.

Taip pat turėtumėte nepamiršti, kad lauko terasos konstrukcija yra įtraukiama į sklypo užstatymo plotą, todėl neturėtumėte užstatyti savo sklypo labiau nei tai yra numatyta dokumentuose.

Norite gauti išskirtinį ir individualų pasiūlymą?

Užpildykite formą ir mes pateiksime Jums komercinį pasiūlymą.

UŽPILDYKITE FORMĄ